Stomie: stomikův soukromý klub

Navigace

Pomůcky pro stomiky

9. 1. 2009: Na tomto místě jsem vždy psal, že prezentace firem (ač s milionovými obraty) je mizerná. Situace se radikálně změnila (uvědomte si, že původní stránky vznikly v roce 2001) a dnes má každá taková firma stránky v češtině, včetně přesného vyobrazení pomůcek a dalších údajů. Proto doporučuji čerpat informace hlavně přímo od nich. Zde již má role informátora skončila. Také již neplánuji striktně hlídat správnost všech telefonních čísel, proto si tyto informace raději ověřte na jejich webu.

Doporučuji využít uvedené kontakty ze stránky každého dodavatele, uvést druh stomie (ileostomik nebo kolostomik) a požádat o zaslání vzorků zdarma na vyzkoušení. Nemusíte experimentovat na úkor svého přídělu od VZP. Zároveň se vzorkem Vám přijde i kompletní seznam výrobků (včetně vyobrazení) s číselníkem VZP. Většinou jsou přibaleny i  informační materiály obecného charakteru jak pečovat o stomii, jak se stravovat ap.

Princip pomůcek je od všech firem podobný a ty základní vyrábí každá firma. Rozdíl je v šířce sortimentu, balení a praktičnosti (např. napuštěné polštářky pro odstraňování náplastí nebo totéž v lahvičce s molitanovým nástavcem). Záleží jenom na pacientovi, od které firmy si pomůcku vezme, vše je rozlišeno podle jednoznačného číselníku VZP.

Pokud mluvím o základních pomůckách pro stomiky (kolostomiky, ileostomiky, urostomiky), mám na mysli sáčky a podložky (k tomu ještě řadím pásek pro stomiky). Doplňkovými nazývám vše ostatní, co ulehčuje péči o stomii. Základní pomůcky jsou dodávány ve dvou systémech: jednodílný nebo dvoudílný. Jednodílný systém označuje sáčky pevně spojené s podložkou, při každé výměně pomůcky se sáček odlepí včetně podložky a nalepí se nový. U tohoto systému se nepoužívá pásek pro stomiky. Dvoudílný systém obsahuje podložku a sáček odděleně (dole na obrázku je ukázka sáčků dvoudílného systému), které jsou spojeny přírubovým kroužkem. Podložka zůstává na těle několik dnů (podle norem VZP by to měly být 3 dny). Kolostomici sáčky mění, případně vytřepávají, ileostomici a urostomici vypouštějí. K tomuto systému se dodává pásek, který zvětšují pocit jistoty. Kromě dělení pro jednotlivé typy stomií, se ještě sáčky a podložky vyrábí v různých velikostech a provedeních. O tom se zmíním podrobně u konkrétních dodavatelů.

Pod doplňkový materiál můžeme zařadit (z mého pohledu) především: ochranné filmy a pasty, odstraňovače náplastí, čistící roztoky, zásypové pudry, pohlcovače zápachu, absorpční gely a různé vkládací či těsnící kroužky. Asi nejvíce prospěšné jsou veškeré ochranné filmy, pasty, krémy a pudry, protože chrání pokožku před poškozením. Po odstranění staré pomůcky se pokožka tímto ochranným prostředkem potře a je odolnější. Neméně důležité jsou odstraňovače náplastí - umožňují šetrně odstranit zbytky staré podložky. Ostatní pomůcky již záleží na konkrétních potřebách jednotlivých pacientů.

Společným znakem výrobků je, že v dnešní době jsou opravdu na špičkové úrovni, nějaké obavy ze zápachu jsou zcela neopodstatněné (kolostomické sáčky obsahují filtr s aktivním uhlím proti zápachu) , taktéž příruby mezi podložkou a sáčkem jsou bezporuchové. Podložky obsahují přírodní želatinu s hojivým efektem.

« « Na začátek stránky

Odkazy

Znak ILCO

Odkaz na hlavní stranu sdružení České ILCO

Znak českých stomiků